top of page

Історія створення кафедри

Історія кафедри

Кафедра утворилася в теперішньому вигляді в результаті перетворень кафедр „архітектура”, „архітектурних конструкцій” в інженерно- будівельному інституті впродовж його існування, починаючи з 1930 р.
З 1930 р. в інституті працювала кафедра „архітектура”, готуючи архітекторів і інженерів- будівельників. Першим довоєнним завідувачем був. проф. Замечек М.Ф. Після війни, з 1945 по 1949 р. кафедру очолив проф. Троупянський Ф.А.,
з 1949 р. - доц., канд. архітектури Копилов А.Р.
З 1954 по 1968 р. підготовка архітекторів в інституті була припинена, і кафедра готувала тільки інженерів-будівельників.
У цей період послідовно очолювали кафедру проф. Яременко П.Н., доц. Котков І.І. - заслужений архітектор України, доц., канд. архітектури Курбатов С.М., а з 1970 р. - проф., док. мистецтвознавства Гараканідзе М.Н.
У зв’язку з введенням нових спеціальностей (сільськогосподарське будівництво, відновлення підготовки архітекторів), кафедра „архітектура” була послідовно реорганізована, і були створені нові кафедри - сільськогосподарського будівництва, архітектури і містобудування, архітектурних конструкцій, малюнка і живопису.
На кафедрі архітектури в різні роки працювали видатні вчені, відомі фахівці в галузі архітектури і будівництва: проф. Замечек М.В., проф. Зейлігер О.Д., проф. Покорний Р.В., доц. Рябушин П.Ф., проф. Гараканідзе М.Н., доц. Лісенко А.О. - гол. архітектор міста Одеси, який 20 років присвятив вихованню архітекторів і зміцненню Одеської архітектурної школи, доц. Бондарь Б.Ф. - який став першим зав. кафедри СХС, доц. Лобков А.П., доц. Дикий А.П., доц. Радіонов А.В., доц., Бесчастнов І.М., проф. Єксарев А.Д., - який 25 років пропрацював проректором в академії, доц. Непомнящий С.В. - перший декан архітектурного факультету в 1971 р., доц. Уреньов В.П. - перший начальник НІЛЕПа, доц. Рожковський К.У. та інші.


 

Кафедра архітектурних конструкцій (як прообраз нині існуючої) з’явилася в структурі Одеського інженерно-будівельного інституту у 1971 р. внаслідок змін і трансформацій кафедри «Архітектура», коли був відновлений Архітектурний факультет і підготовка архітекторів. Першим завідувачем новоствореної кафедри був призначений к. т. н., доц. Дикий Микола Романович. З 1975 по 1986 р. кафедру Архітектурних конструкцій очолював к.т.н., доц. В. А. Лісенко. У період з 1989 по 1994 р. В.А. Лісенко був завідувачем кафедри Основ архітектури, яка, внаслідок реорганізації під його керівництвом одержала назву: «Основ архітектури, реставрації і реконструкції» і стала першою в Україні кафедрою, яка займалася проблемами реставрації і реконструкції архітектурних об’єктів. В ці роки завідувачем кафедри Архітектурних конструкцій був к. т. н., доц. Осьмінін М.Й. У 1994 р. В.А. Лісенко повернувся на кафедру Архітектурних конструкцій і очолив її (до своєї кончини 2016 р.). Після цього відбулася реорганізація кафедри зі зміною назви на «Архітектурні конструкції, реставрація і реконструкція будівель, споруд та їх комплексів». З моменту свого створення, кафедра здійснювала підготовку інженерів-будівельників усіх спеціальностей і архітекторів. Представники кафедри брали участь у роботі XII і XIII Генеральних асамблей ICOMOS, а також в Міжнародних наукових конференціях, що проходили у Флоренції, Ліллі, Валенсії, Вроцлаві, Києві, Мінську, Алупці, брали участь у міжнародних охоронно-реставраційних проектах: австрійсько-українському – «Стратегічні основи збереження історичної забудови» (Одеса – Відень); «Розробка концептуального рішення з пристосування і реабілітації пам’ятки архітектури італійського середньовіччя – монастиря Сан-Домініко в Сан-Джиміньяно» (Флоренція); «Проект реабілітації і збереження пам’ятки історії і культури I – IV ст. н. е. – склепу Деметри» (м. Керч, Крим); «Консервація і реабілітація конструкцій Гігантських (Потьомкінських) сходів (м. Одеса)»; «Обстеження архітектурних конструкцій Одеського театру опери і балету (розробка ескізного проєкту реставрації театру)». Кафедра активно співпрацювала з науковими структурами і виданнями багатьох країн Європи і США, міжнародними організаціями UNESCO, ICOMOS, ICCROM, EUROPA NOSTRA, New-York Academy of Sciences, Fondazione Romualdo del Bianco. Кафедра плідно співпрацювала з Українським товариством охорони пам’яток історії та культури, Національною спілкою архітекторів, Академією будівництва України, Інженерною академією України, профільними управліннями Одеської обласної державної адміністрації та Одеської міської ради.

Історія кафедри не може бути повною без визнання видатної ролі Вадима Андрійовича Лісенка (1937-2016 р.р.), який очолював кафедру 33 роки. В.А. Лісенко, доктор технічних наук, професор, поєднував у собі дар інженера, конструктора, архітектора з талантом вченого, що підтверджується званнями академіка Інженерної академії України, Академії будівництва України, член-кореспондента Української академії архітектури і Міжнародної інженерної академії, дійсного члена ICOMOS. Лісенко В.А. був засновником і першим президентом Південноукраїнського відділення ICOMOS. Опублікував понад 300 наукових праць, розробив більш ніж 20 проектів, одержав 5 авторських свідоцтв на винаходи, був автором сценаріїв і ведучим сері з понад 40 телепрограм, присвячених архітектурі Одеси, історії архітектури і містобудування. Грандіозною науковою працею, що увінчала собою життєвий шлях академіка В.А. Лісенка стала монографія «Архітектура. Хроноеволюція архітектурних форм, конструкцій і матеріалів».

Лисенко.jpg

Академік, д. т. н., професор Вадим Андрійович Лісенко

(25.12.1937-26.01.2016 р.р.)

 

У 2016 році кафедру очолив кандидат технічних наук, доцент Закорчемний Юрій Орестович.

 

Закорчемній.jpg

Кандидат технічних наук, доцент Закорчемний Юрій Орестович

 

У 2017 р. кафедра була перейменована у кафедру архітектурних конструкцій.

У 2020 році новим завідувачем кафедри архітектурних конструкцій стала доктор технічних наук, доцент Коробко Оксана Олександрівна.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Завідувач кафедри архітектурних конструкцій ОДАБА,

доктор технічних наук, доцент Коробко Оксана Олександрівна

Оксана фото.jpg
Боковая2.jpg
bottom of page